Home

ACAVA Open Studios 2015

Our artists open their studios to the public on weekends throughout September and October 2015 in London and Essex.

Click to download the PDF version for a compiled version of this information (1 sheet A4).

5 & 6 Sept
Hadleigh Old Fire Station
 
12 & 13 Sept
Stewkley House
 
19 & 20 Sept
Blechynden Street 
Cannizaro Studios
 
26 & 27 Sept
Cannizaro Studios 
Collective Studios 
Colville Road 
Cremer Street 
Lombard Road 
Mare Street 
Phipps Bridge
 
3 & 4 Oct
Barham Park Studios 
Gatehouse Arts 
Hythe Road
Vyner Street
 
10 & 11 Oct
Hetley Road 
Limehouse Studios 
Park Royal Studios 
Vale Grove
 
24 & 25 Oct
Faroe Road
Flying Angel
Nine Elms Studios (open Sat only)
 
*
 
List of studios by alphabetic order:
 
 
Barham Park Studios
 
3/4 Oct 12-6pm
*R 2 Oct 6-9pm
 
660 Harrow Road 
Wembley HA0 2HB 
Tube: Sudbury Town Rail: Sudbury & Harrow Road
Bus: 18, 92, 182, 204, 245, N18, H17
 
Resident artists:
Alison Baptiste
Lisa Bjorkstrand
Jan Coutts
Sohrab Crews 
Bruno di Mario
Ali Jabbar
Helen James
Alaa Jimaa
David Lauder 
Yvonne Miller
Peter Millhouse 
Celine Modzelewska 
Sebastian Muscio 
Lucy Price
Esther Ramnath 
Beryl Robinson 
Jean Stockwell 
Peter Suchin 
Kenneth Topp
 
 
Blechynden Street
 
19/20 Sept 12-6pm
*R 18 Sept 6-9pm
 
54 Blechynden Street 
London W10 6RJ
Tube: Latimer Road 
Bus: 295, 316
 
Resident artists:
Epoh Beech
Tom Benson
Day Bowman 
Denise Bryan 
Clare Burnett 
David Critchley 
Angela de la Cruz 
Lisa Dredge 
Trevor Flynn
Sam McEwan 
Colette Morey de Morand
Haroob Mullick 
Midori Nishizawa 
Dido Powell 
Bridget Riley
Livia Rolandini 
Marisa Rueda 
Joanna Sands 
Brian Sayers 
Gabrielle Seymour
 
 
Cannizaro Studios
 
19/20, 26/27 Sept 12-6pm
 
The Potting Sheds, Wimbledon Common 
London SW19 4UE 
Tube/Rail: Wimbledon 
Bus: 93
 
Resident artists:
Barbara Aldridge 
Susan Berry 
Sally Booth
Ben Gibbon 
Moira Jarvis 
Deana Lee
Tim Norris 
Julian Rena
 
 
Collective Studios
 
26/27 Sept 12-6pm
 
7-9 Church Row, Wandsworth Plain 
London SW18 1ES
Rail: Wandsworth Town
Tube: East Putney 
Bus: 37, 39, 87, 156, 170, 220, 270, 63
 
Birgitte Aasen 
Nathan Birchenough 
Victoria Brown 
Nicholas Brown 
Charlie Day
Paula Day
Margaret Duston 
Freya Gabie
Robin Gardiner 
Charle Heynike 
Georgia Kay-Jagusch 
Ursula Kelly
Anna Kiff
Mark Nader
Susie Nathanson 
Savvas Papasavva 
Kathy Taylor
Joseph Ward
 
 
Colville Road
 
26 Sept 1-6pm
27 Sept 12-6pm
*R 25 Sept 5-8.30pm
 
11 Colville Road 
London W3 8BL
Tube: Acton Town, Chiswick Park 
Rail: South Acton 
Bus: 440
 
Resident artists:
Emiko Aida
Pauline Antram 
Miklos Bansaghi 
Susan Bazin
Julie Brixley Williams 
Orlanda Broom
Ben Buchanan
Suchi Chidambaram 
Frooza Clarke
Paul Dixon
Damian Griffiths 
Sally Shrubsall 
Eyedetic
 
 
Cremer Street
 
26/27 Sept 12-6pm 
*R 24 Sept 6-9pm
 
1-15 & 17-25 Cremer Street 
London E2 8HD
Rail: Hoxton, Liverpool Street
Tube: Old Street 
Bus: 149, 242, 243, 67, 26, 48, 55
 
Resident artists at 1-15 Cremer St:
Michael Ajerman 
Eric Akoto 
Sarah Allen 
Josephine Bacon
Rebecca Birch 
Alfonso Borragan 
Nick Botting
Liam Buckley 
Tatiana Butter 
Ameena Callender 
Annalisa Catelli 
Lee Chapman 
John Clayman 
Thomas Cuckle 
Pippa Davismoon 
Elizabeth Eamer 
Oliver Evans 
Simeon Nelson 
Deej Alison Fabyc 
Sonke Faltien 
Nicolas Feldmeyer 
Maria Garcia
Lucy Gent
Anta Ģērmane 
Liga Gintere 
Robert Glowacki 
David Hall
Julia Hamilton 
Sidsel Hansen 
Andrew Healy
Jo Holland 
Jeremy Hutchison 
Yumi Ito
Masako Iwamoto 
Victor Jakeman 
Rachel Jones
Daewha Kang 
Nicole & Petra Kapitza
Caglar Kimyoncu 
Peter Krige
Tom Lindow
Anna Long
Ann Mackowski 
Derek Mainella 
Laura Malacart 
Cristiano Di Martino 
Anne McCloy 
Matilda Moors 
Begoña Morea Roy 
Carmen Mueck 
Charlie Murphy 
Sebastian Nause-Blueml
Daniel Ojari 
Robert Orr
Tom Pearman 
Jennifer Pengilly 
Rosalind Peters 
Tony Picanco
Justin Pipperger 
Michael Please 
Alexander du Preez 
Rejina Pyo
Lucia Quevedo 
Flora Robertson 
Helena Roden 
Cristina Sabaiduc
Yoav Segal
Uzma Sultan
Jamie Sutcliffe 
Christian Tecchio 
Phoebe Unwin
Atul Vohora
Zach Walker 
Willem Weismann 
Diana Wolzak
Liam Wright-Higgins 
Elie Zaccour
Felice Zhukov
 
Resident artists at 17-25 Cremer St:
Jonathan Allen 
Varda Caivano 
Susan Collis 
Giovanni D'Angelo 
Crissalida Kilpinen 
Matthew Day 
Steven Eastwood 
Jim Fenwick
Joy Gerrard 
Yvanna Greene 
Vinita Hassard 
Dominic Hawgood 
Hannah Hewetson 
Kingsley Ifill 
Mikhail Karikis 
Liane Lang 
Gabrielle Le Cocq 
David Leister
Sara Le Roy
Clare Moloney
Tim Murphy 
Tomonori Nishimura 
Lucinda Oestreicher 
Owen Oppenheimer 
Uriel Orlow
Enrique Perez- Alvarez
Andrea Stokes 
Dora Wade 
Michael Weinkove 
Min Wu
Kentaro Yamada
 
 
Faroe Road
 
24/25 Oct 12-6pm 
*R 23 Oct 6-9pm
 
23-29 Faroe Road 
London W14 0EL
Tube: Kensington Olympia, Shepherds Bush, Hammersmith 
Bus: 49, C1, 10, 27, 28, 9, 391
 
Resident artists:
Lidija Antanasijevic 
Tony Beers
Robin Beers
Lisa Beljuli Brown 
Susie Elliott
Elsie McKeegan 
Martin Newth 
Nick Pearson 
Duncan Smith
 
 
Flying Angel
 
24/25 Oct 12-6pm 
*R 24 Oct 12-6pm
 
287 Victoria Dock Road 
Canning Town E16 3BY
DLR: Custom House 
Bus: 325, 241, 147, 300, 473, N551
 
Resident artists:
Action Space
Neel Bakhle
Biyi Bandele
Isla Campbell 
Rachael Champion 
Jim Foreman 
Antonio Gianasi 
Stephen Harrison
Chiyuki Harrison 
Nancy Honey
Jane Human
Mary Nguyen 
Esmeralda Valencia
 
 
Gatehouse Arts
 
3/4 Oct 12-4pm
 
5 East Gate and 19 West Gate, Harlow 
Essex CM20 1JR 
Train: Harlow Town Rail (from Liverpool St) then bus to town centre
 
Resident artists at 5 East Gate:
Charmaine Corea 
Joao Abbott Gribben 
Murtaza Jafri
Callum McInerney-Riley
Denholm Norris 
Matthew and Barnaby O'Connor
Paul Pattison 
Hanh Voong Xeg
 
Resident artists at 19 West Gate:
Vincent Ball
Thomas Barnes 
Isabelle Beaubien 
Wendy Beckett 
Fiona Bennett
Freya Boittier 
Edward Boldizsar
Jim Brown
Oliver Brown
Jane Burnett
Paul Cairns
Belinda Davies 
Robert Davies 
Joanne Dennis
Wil Foster 
Christiane Franz 
Peter Green
Paul Harrison
Paul Harris
Claire Jones 
Wellington Kapswara 
Charles Long 
Christine Macallan 
Patricia Maginness 
Gareth Morgan 
Gerry Parnham
Lucy Parnell 
Marianne Richardson 
Raphael Sagage 
Innocent Sibanda 
Amy Spanos
Amanda Steel
Kien Voong
Hung Voong
Amanda Westbury
 
 
Hadleigh Old Fire Station
 
5/6 Sept 10-5pm
 
High Street, Hadleigh Benfleet
Essex SS7 2PA
 
Resident artists:
Hashim Akib 
Marie Antoniou 
Phil Bradshaw 
Sharon Byrne 
Hadleigh and Thundersley Community Archive 
Lisa Hawker
Alan Hockett
Nicola Hockett 
David Hurrell 
Stephen King
Emma Mower
Open Arts 
Chris Ruston 
Ingrid Thorpe 
Sue Willis 
2CREATE
 
 
Hetley Road
 
10/11 Oct 12-6pm 
*R 9 Oct 6-9pm
 
62 Hetley Road
London W12 8BB
Tube: Shepherd’s Bush 
Bus: 607, 283, 260, 207
 
Resident artists:
Ellen Campbell 
Stephen Carter 
Nick Clark
Ella Cooley
Richard Day 
Markus Eisenmann 
Mariana Gordan 
Anya Mickleburgh 
Jose Carlos Naranjo 
Jackie Nicholls 
Luigia Parkinson 
Elizabeth Peebles 
Marcelle Price 
Simon Taylor 
Natalie Turner 
Phillip Vessey 
Ljiljana Vranic
 
 
Hythe Road
 
3/4 Oct 1-6pm
 
17-19 Hythe Road 
London NW10 6RT 
Tube/Rail: Willesden Junction
Bus: 220, 18
 
Resident artists:
Justin Anderson 
Lorenzo Belenguer 
Christina Crews 
Miranda Donovan 
Shona Elrick 
Camilla Emson 
Renata Fernandez 
Chloe Fremantle 
Fiona Gallagher 
Ben Gardner 
Rhiannon Howells 
Amanda Kinsman 
Dash Lilley
Lee Matthews
Ilona Di Giorgi Szalay 
John Summers
Celia Toler
Christine Warrington 
Stephen Williams
 
 
Limehouse Studios
 
10/11 Oct 12-6pm 
*R 9 Oct 6-9pm
 
Towcester Road
London E3 3ND
Tube: Bromley-by-Bow 
DLR: Devons Road
Bus: 108, 52
 
Resident artists:
Pascal Bartholdi 
Joshua Bilton 
Chris Bird
Alex Booker
Ela Boyd 
Benjamin Brett 
Sam Brzeski 
Henry Byrne 
Oscar Coakley 
Ande Cohen
Tim Coppard 
Fred Crayk
Paul Ernest Curtis
Malgorzata Drohomirecka
Roger Evans 
Amy Exton 
Chloe Feinberg 
Jon Gershon 
Michael Graham 
Jonathan Green 
Rab Harling 
Darren Harvey-Regan
Neil Harvey
Jason Wallis Johnson 
Timo Kube
Graham Leighton 
Richard Leppard 
Michael Lisle-Taylor 
Richard Livingston 
Elizabeth Manchester 
Gabriele Marchesini 
Francis J Mason 
Tomoya Matsuzaki 
Katja Mayer
Kyla McCallum 
Bernie Moloney 
Gavin James Nolan 
Gill Ord
Mark Pearson
Ruth Pickard 
Alexander Pollard 
Charlotte Posner 
Matthew Potter
Mary Ramsden
Carl Randall
Anne Robinson 
Hannah Rose
Sophia Simensky 
Philip Sinden
Ruth Solomons
David Stearn
Ian Thel
Janneke Van Leeuwen 
Kamini Vellodi
Lizzie Vickery
Kay Walsh
Peter Watkins
Paul Westcombe 
Alice Wigley
David Wilcock
Mary Wintour
Yi-ling Wo
Masaki Yada
 
 
Lombard Road
 
26/27 Sept 12-6pm
 
21 Lombard Road 
London SW19 3TZ
Tram: Morden Road (Wimbledon-Croydon Line)
Tube: S. Wimbledon 
Bus: 93, 470
 
Resident artists:
Rob Drugan 
Jonathan Edwards 
Andrea Gregson 
Christopher Guest 
Julia Hembrow 
Philippa Hilliard 
Adeel Hussain 
Thomas Hylander 
Anne Jamison
Paul Johnson 
Nathan Jones
Amy Judd
Carol Anderson Knight
Debra Mcfarlane 
Emerald Mosley 
Liam Motyer
Randall Perry 
Katherine Russell 
Anna Starling
Joanna Sperryn-Jones 
Michal Tkachenko 
Claire Towers 
Christopher Towers 
Deborah True
Barry Vince 
Amy Walker
 
 
Mare Street
 
26/27 Sept 11-6pm 
*R 25 Sept 6-9pm
 
Unit 110-111, 203-213 Mare St
London E8 4RT
Tube: Bethnal Green 
Rail: Cambridge Heath, London Fields
Bus: 26, 48, 55, 106, 236, 254, D6
 
Resident artists:
Thomas Adam 
Sophie Adams 
Leslie Adams 
Sophie Baker 
Syeda Begum 
Clare Chapman 
Henry Coleman 
Oliver Dorman 
Kate Hiley 
Dragica Janketic-Carlin
Nick Jensen 
Rachel Kirkby 
Benito Mayor 
James Ng 
Piers Ottey 
Tim Parr 
Lucia Vera 
Gleb Vysotski 
Emma Watts 
Zadie Xa
 
 
Nine Elms Studios
 
24 Oct 12-6pm 
*R 24 Oct 12-6pm
 
Units 115-120, Block B,
Fruit and Vegetable Market,
New Covent Garden Market 
London W8 5NX
 
Resident artists:
Sabi North 
Raksha Patel 
Nadia Visram 
Peter Walsh
 
 
Park Royal Studios
 
10/11 Oct 1-6pm 
*R 10 Oct 1-6pm
 
D.V.P. House, 29-30 Park Royal Road 
London NW10 7LF
Tube: North Acton 
Bus: 260, 487, 187, 224, 440
 
Resident artists:
Julia Burton 
Paul Cordsen 
Nick Dawes 
Clare Parry 
Neal Tait
 
 
Phipps Bridge
 
26/27 Sept 10.30am-5.30pm
 
The Old Laundry, Phipps Bridge Road, CR4 3PL
Tram: Phipps Bridge (Wimbledon-Croydon Line)
Bus: 200
 
Resident artists:
Patricia Crowe 
David Dodson 
David Marron
Mervyn Millar 
David Pearce
Aya Udagawa 
Poppy Whatmore
 
 
Stewkley House
 
12/13 Sept 1-6pm 
*R 12 Sept 1-6pm
 
2 Wadsworth Road, Perivale UB6 7JD 
Tube: Perivale
Bus: E5, 95, 297
 
Resident artists:
Vasilis Asimakopoulos
Charlotte Barnes 
Lynne Beel 
Robert Bramwell-Jones
Anna Bridges 
Harriet Cameron 
Esperanza Gomez
Carrera
Cherry Ehrlich
Peter Esslemont 
Penelope Graham 
David Kiely
Jumpei Kinoshita 
Oksana Kondratyeva 
Deirdre Leyden
Rob Mayers
Kath Montagu
Shirin Osseiran 
Nicola Pappalettera 
Joanna Poulton
Sally Rich
Martina Riedlbauchova 
Nairi Sahakian 
Katie Smith 
Nigel Waymouth
 
 
Vale Grove
 
10/11 Oct 12-6pm 
*R 10 Oct 12-6pm
 
Impress House, Vale Grove
London W3 7QH
Rail: Acton Central 
Bus: 207, 266, 607, 70, UL2, UL3
 
Resident artists:
Ron Best
Caitlin Blankenhorn 
Nicky Fife
Katy Freeman
Emily Fuller
Elpida Georgiou 
Stephen Gregson 
Magdalena Groszek 
Michele Jaffe-Pearce 
Rebekah Lefevre 
Chris Mallinson 
Lorraine Molins 
Catherine Phillips 
Diogo Pimentao 
Andrew Revell 
Andrew Ryder 
Kitty Stirling
Angus Stirling 
Emilia Sunyer
Ginna Wentworth Stanley 
Ali Yanya
 
 
Vyner Street
 
3/4 Oct 12-6pm 
*R 1 Oct 6-9pm
 
25B Vyner Street
London E2 9DG
Tube: Bethnal Green 
Rail: Cambridge Heath 
Bus: 26, 48, 55, 106, 388, D6, 254, 394
 
Resident artists:
Nicolas Booth 
Nick Brooks 
Louise Clarke 
Sophia Daly
Becky Gore 
Steven Green 
Nigel Grimmer 
Robert Hitzeman 
Patricia McMahon 
Sakura Mori
Ewan Jones Morris 
Ana Pereira
Ben Reed
Mark Reynolds 
John Roberts 
Rachael Samson 
Anna Stefaniak 
Anan Thathamma 
Julie Wilkins 
Noemi Klein
Philip Smiley 
Miriam Elia
Philip Hale 
Romana Londi 
Walery Martynchik 
Angelo Mosca 
Nino Spallone 
Tess Williams
 
 
*R denotes opening reception
 
ACAVA
 
T 020 8960 5015 
F 020 8960 9269 
Attachments: 
AttachmentSize
PDF icon ACAVA_Open_Studios_2015.pdf119.98 KB